Мультимедійні проектори та їх характеристики

Мультимедійний проектор – це сучасний проекційний апарат, призначений для демонстрування відеоінформації на екрані із звуковим супроводом, записаної на жорсткому комп’ютерному диску (вінчестері), на оптичних дисках різних форматів, відеомагнітній стрічці, флеш-пам’ті (флеш-носіях), дискетах, а також відеоінформації безпосередньо з телевізора, цифрового фотоапарата, відеокамери, відеомагнітофона, мобільного телефона, DVD-плеєра, документ-камери та інформації, яка вводиться в комп’ютер за допомогою клавіатури.
Використання мультимедійного дає можливість позбутися недоліків апаратів статичної проекції і значно розширити види носіїв зорової і звукової інформації. Мультимедійний проектор забезпечує на екрані зображення високої якості в затемненому і незатемненому (на екран не попадає пряме сонячне проміння) приміщеннях.

Мультимедійний проектор складається з таких основних частин:
1.     Корпус.
2.     Лампа проектування.
3.     Обєктив.
4.     Вентилятор.
5.     Гучномовець.
6.     Вбудований інтерфейс (меню).
7.     Блок для перетворення електричних сигналів у відеосигнали.
8.     Блок для перетворення електричних сигналів в електричні сигнали звукової частоти.
9.     Підсилювач відеосигналів.
10.  Підсилювач аудіосигналів.
11.  Органи управління на проекторі.
12.  Гнізда для під’єднання джерел відео- та аудіоінформації.
13.     Гнізда для під’єднання гучномовців, акумуляторів, до електричної мережі.



Рис. 1. Мультимедійний проектор (вигляд спереду):
1 – об’єктив; 2 – інфрачервоний пристрій; 3 – вентиляційні отвори

Рис. 2. Мультимедійний проектор (вигляд зверху):
1 – індикатор температури; 2 – індикатор лампи; 3 – меню; 4 – кнопка для встановлення режиму очікування з входу або виходу; 5 – кнопка для входу в меню; 6 – кнопка для виходу з меню; 7 – кнопка для автоматичного регулювання позиції, фази збереження на екрані



Рис. 3. Мультимедійний проектор (вигляд справа):
1 – вхідне гніздо для під’єднання до комп’ютера; 2 – гніздо для під’єднання до гучномовця; 3 – контрольний порт для керування проектором з комп’ютера; 4 – супергніздо для під’єднання до відеомагнітофона, відеоплеєра; 5 – гніздо для під’єднання до телевізора, відеомагнітофона, відеоплеєра; 6 – гнізда для під’єднання виходу звуку з телевізора, відеомагнітофона, відеоплеєра; 7 – універсальний порт для під’єднання керування проектором з комп’ютера; 8 – гніздо для під’єднання проектора до підсилювача та навушників; 9 – вхідне гніздо для під’єднання монітора або іншого мультимедійного проектора; 10 – гніздо для під’єднання проектора до електромережі; 11 – вимикач


Рис. 4. Мультимедійний проектор (вигляд знизу)




Характеристики мультимедійних проекторів


Модель
Runco DTV-1200
Sanyo PLV-Z1
InFocus LP 130
JVC DLA-SX21E
Тип панелі, кількість
СRT
LCD (TFT), 3 Р-Siматриці
DLP,
DMD-матриця
LCOS
(D-ILA)
Розмір, формат
Кінескоп
9
1,2
16:9
0,55
4:3
0,7
4:3
Роздільна здатність
-
1366x768
800x600
1400x1050
Тип лампи, ресурсгод
-
UHP 200,
-
SPH 150,
3000
NSH 250,
2000
Світловий потік, контрастність
250,
100:1
2200
900:1
700
600:1
1200,
800:1
Сигнал комп’ютера
UXGA
SXGA
XGA
UXGA
Відстань до екрану,м
2,7-8,8
1,1-6
0,8-8
2-12
Розмір зображення
90-300”
30-200”
30-200”
40-200”
Габарити, мм
787x356x1175
320x167x429
349x114x227
298x115x360
Маса, кг
92,5
5,9
3,1
5,9




Технологічно сучасні електронні проектори поділяються на 5 категорій:
§       CRT — зображення формується за допомогою трьох різноколірних електронно-променевих трубок, які проектуються на екран;
§       LCD (TFT) — зображення формується після проходження світлового променя через РК-матрицю(матриці);
§       DLP — зображення формується за допомогою DMD (мікродзеркальної) матриці та кольорового фільтра, що обертається;
§       LCOS (D-ILA) — зображення формується шляхом відбиття променя від РК-матриці;
§       LDT — зображення формується шляхом розгортки трьох різноколірних лазерних променів на системі дзеркал.
Характеристики окремих моделей електронних проекторів різних технологічних систем подано в таблиці

Електронна дошка. На даному етапі спектр презентаційних технічних засобів, окрім уже згадуваних проекторів, представлений такими пристроями, як електронні дошки (ЕД). Така дошка поєднує в собі властивості звичайної дошки та спеціальних технічних пристроїв, призначених для відображення графічної інформації. Окрім того, ЕД мають кілька важливих корисних властивостей, не притаманних жодному іншому пристрою.
У цілому, виходячи з можливостей функціонального використання, ЕД можна поділити на два типи — копіювальні та інтерактивні.

Копіювальні дошки (рис.5.) надають користувачеві можливість зберегти зображену на поверхні дошки інформацію. Це надзвичайно зручно, коли потрібно переглянути зроблені в процесі викладу навчального матеріалу записи. Не менш корисною функцією такої дошки є і можливість у кількох примірниках роздруковувати інформацію, яка була нанесена на поверхню. Така дошка обладнана вмонтованим термічним принтером, який дозволяє одразу виконувати друк до дев'яти копій примірників на типовому папері формату А4 або на факсовому рулонному термопапері. Друк однієї копії займає п'ятнадцять секунд. Крім того, дошка має дві робочі поверхні і дозволяє одночасно друкувати копії з них обох на одному аркуші паперу. Завдяки додатковому програмному забезпеченню користувач отримує можливість сканувати з повер-хню дошки та зберігати відображену графічну інформацію як графічний комп'ютерний файл, а також внести в електронну версію текстові коментарі. Програмне забезпечення дозволяє зберігати інформацію на комп'ютері у форматах BMP, TIFF, PNG та PDF.


Інтерактивна дошка (ІД) (рис. 6) — це пристрій, що дозволяє лектору або доповідачу об'єднати два різні інструменти: екран для відображення інформації і звичайну маркерну дошку. Перед початком роботи ІД підключається до комп'ютера і проектора. На неї, як на екран проектується зображення від будь-якого джерела (комп'ютерного або відео сигналу), з яким Ви тепер можете працювати прямо на поверхні дошки. Маніпуляції комп'ютерною «мишкою» здійснюються дотор-канням поверхні, тим самим доповідач має повний доступ до управління комп'ютером.Дошка дозволяє демонструвати слайди, відео, робити позначки, малювати, креслити різні схеми, як на звичайній дошці, у реальному часі наносити на проектоване зображення позначки, вносити будь-які зміни і зберігати їх виді комп'ютерних файлів для подальшого редагування, друку на принтері, розсилки факсом або електронній пошті.
Запис на інтерактивній дошці ведеться спеціальним електронним пером або навіть пальцем. Доповідач, узявши в руки спеціальний маркер, може працювати із зображенням на екрані: виділяти, підкреслювати, обводити важливі ділянки, малювати схеми або коректувати їх, вносити виправлення в текст. Сенсорні пристрої "вловлюють" дотики, і транслюють у відповідні електронні сигнали, що відображають рух руки, що пише. Дошка забезпечена лотком з трьома маркерами різного кольору і гумкою. Доповідач може наперед задати кольори маркерів, які він використовуватиме під час виступу — тоді ІД автоматично реагує, що з лотка узятий, наприклад, зелений маркер або гумка.
Виробники ІД використовують різні технології для визначення положення інструменту, що пише, на дошці.
Найбільш поширені на ринку технології:
§       резистивна матриця;
§       поєднання інфрачервоної і ультразвукової технології;
§       електромагнітні хвилі;
§       лазерна технологія;
§       оптична технологія.
Найбільш прогресивною є технологія резистивної матриці — це двошарова сітка з якнайтонших провідників, розділених повітряним зазором, яка вмонтована в пластикову поверхню ІД. Провідники замикаються від тиску на поверхню при дотику. Таким чином, доповідач може використовувати для роботи з дошкою будь-який предмет — указку, маркер, власний палець. Ця технологія — сенсорна, вона не вимагає застосування спеціальних маркерів, не використовує ніяких випромінювань для роботи і не схильна до зовнішніх перешкод.
Інтерактивні дошки можуть бути прямої і зворотньої проекції. Крім того, існують інтерактивні насадки для плазмових моніторів, що перетворюють їх на сенсорні плазмові екрани зі всіма можливостями інтерактивних дощок. При прямій проекції проектор світить "ззовні", з боку викладача. У дошках зворотної проекції проектор розташований за просветленим інтерактивним екраном в спеціальному корпусі.
Програмне забезпечення російській мовою, відкриває дивовижні можливості, дозволяє вибудовувати файли презентації в потрібній послідовності і зберігати у вигляді альбомів з графічними файлами, фіксувати окремі етапи виступу і при необхідності миттєво повертати на екран раніше зроблений запис або слайд. Натисненням на кнопку у нижньому кутку можна викликати зображення клавіатури і, торкаючись віртуальних клавіш, набрати текст.
Область застосування інтерактивних дощок і панелей вельми широка. У сфері освіти вони дають можливість викладачу працювати з електронною картою, схемою, малюнком, картиною. Існує також можливість зберігати нанесені зображення у вигляді файлу і обмінюватися ними по каналах зв'язку. Ці засоби ідеально підходять для демонстрації широкій аудиторії програмного забезпечення або інтернет-сайту. В цьому випадку доповідач жорстко не "прив'язаний" до комп'ютера, миші і клавіатури, тому виступ стає живішим і орієнтованим на слухачів.
Одним з різновидів ІД є прозорі сенсорні панелі, які встановлюються поверх плазмового або рідкокристалічного екрана. У такому випадку зображення з комп'ютера проектується на екран, а сенсорна панельпідключається до комп'ютера. Усі інші маніпуляції виконуються так само, як зі звичайною ІД, за допомогою тих самих електронних маркерів.
При використанні сенсорних панелей користувач отримує додаткові функції. Наприклад, на поверхні сенсорної панелі можна набрати друкований текст, торкаючись маркером необхідних літер клавіатури, яка відображається на поверхні панелі. Існує також програмне забезпечення, яке дозволяє панелі розпізнавати написаний від руки текст.
Останнім часом також почали з'являтися пристрої, які дозволяють під час роботи з дошкою зберігати й усні коментарі доповідача. Для цього необхідно лише підключити до комп'ютера мікрофон. У ході запису створюється файл, який синхронізує звукові сигнали, що надходять із зображенням чи текстом, який наноситься на дошку.



Розрахунок потужності проектора в залежності від освітленості
Ширина екрану
150  см
200  см
300  см
450  см
600  см
Сонячний день
600 лм
1100 лм
2400 лм
5400 лм
9600 лм
Похмурий день
 (чи несонячна сторона)
400 лм
700 лм
1600 лм
3600 лм
5600 лм
Сутінки
200 лм
350 лм
800 лм
1800 лм
3200 лм
Ніч
90 лм
200 лм
450 лм
1000 лм
1750 лм


 Існує усталена класифікація мультимедійних проекторів, яка виглядає так:


Стаціонарні проектори (маса понад 10 кг)
 



Портативні проектори (маса від 5 до 10 кг)

Ультрапортативні проектори (маса від 2 до 5 кг)

Мікропортативні проектори (маса менше 2 кг)





Немає коментарів:

Дописати коментар